هر ماه با دکتر الاغ خر نژاد | راه‌حل مشکل آب‌های آلوده در شمال

پرسشگر: جناب دکتر الاغ، در شماره‌های اخیر مجله، بارها از رهنمودهای شما، دربارۀ موضوع‌های مختلف بهره‌مند شده‌ایم. در شمارۀ این ماه، قصد داریم نظر شما را دربارۀ موضوع متفاوتی بدانیم. آن هم انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران که در چند سالۀ اخیر بارها در محافل سیاسی و مطبوعاتی و حتی دانشگاهی مطرح شده است…

دکتر الاغ: تا حالا در هیچ محفل خرانه، از جمله طویله‌ها، چنین موضوعی مطرح شده است؟

پرسشگر: نه خیر! یعنی نشنیده‌ام!

دکتر الاغ: بس که آدمین!

پرسشگر: یعنی چی جناب دکتر؟

دکتر الاغ: خب آدم… تا حالا برای بررسی این موضوع، با همسایگان دریای خزر گفتگو کرده‌اید؟

پرسشگر: خب راستش نه! فقط یک کارشناس از اون ور آب گفته: اصلا همچی چیزی امکان نداره… چون…

دکتر الاغ: چون باید هم حجم رودخانۀ ولگا آب بردارید و این امر به خشک شدن، سواحل شمالی منجر می‌شه… یعنی سواحل قزاقستان و روسیه! شما همچی جراتی دارین؟

پرسشگر: خب البته نه!

دکتر الاغ: حالا سئوال قبلی… ضرورت انجام این کار… تا حالا بهش فکر کردین؟

پرسشگر: خب استان سمنان آب نیاز داره…

دکتر الاغ: سمنان آب می‌خواد؟ مگه خودش گودال‌های دریاچه‌ای به جا مانده از دوران باستان نداره… خب چرا این آب را از جنوب، یعنی دریای عمان به این گودال‌ها منتقل نمی‌کنین؟ چطوری می‌خواین این همه آب را از کوههای البرز رد کنین؟

پرسشگر: نمی‌دونم والله! خب انتقال این همه آب، حتی اگه همسایه‌های دریای خزر اجازه بدن، نه به صرفه است و نه از هیچ آدم عاقلی بر میاد…

دکتر الاغ: اما به هر حال، سمنان آب می‌خواد! آیا شمال ایران مشکل آب داره؟

پرسشگر: نه خیر! آب زیاد داره…

دکتر الاغ: من به شما می‌گم داره! آب‌های آلودۀ پس از مصرف، همه‌اش به دریا ریخته می‌شه… و این امر، در حال نابودیِ محیط زیست اونجاست. برادران و خواهرانِ الاغ من، در آن خطه خبر داده‌اند که آبیاری با آب آلوده، حتی روی مزۀ یونجه هم تاثیر گذاشته…

پرسشگر: کاملا درسته! اما قصد دارن با روش‌های نانو درستش کنن…

دکتر الاغ: نانو یعنی چی؟

پرسشگر: نمی‌دونم! فقط می‌دونم خیلی علمیه…

دکتر الاغ: که علمیه..؟ یعنی این همه آب آلوده‌ای که داره روزانه تولید می‌شه را می‌خوان با روش‌های نانو بازیابی ‌کنند؟

پرسشگر: یه همچی چیزی؟

دکتر الاغ: حالا کی ابلهه؟ ما خرها یا شما آدم‌ها؟ آب دریای خزر را بدون اجازۀ همسایه‌ها می‌خواین از چهار هزار متر ارتفاع رد کنین و بریزین داخل سمنان… بعد با مواد شیمیایی یا نمی‌دونم کدوم کوفت و زهرمار، میلیون‌ها متر مکعب آب آلوده را بازیابی کنین… آن هم داخل مرداب انزلی ..! بعد به ابله جماعت می‌گین خر؟ چرا نمی‌گین آدم..؟

پرسشگر: آقای دکتر من اصلا منظورتون را نمی‌فهمم…

دکتر الاغ: الان منظورم را می‌فهمی… مشکل آب‌های آلوده در شمال، به سبب مصرف روزانۀ آب به وجود آمده… از جهنم که نریخته سر شمالی‌ها! از آسمون آب زلال و با کیفیت می‌ریزه. این شمائید که دارین آب‌ها را آلوده می‌کنید. تازه گیریم آب مرداب و دریاچه را با نانو مثلا پاک کردین که عمرا بشه… این همه آب آلوده را که به دریا می‌ریزین می‌خواین چکار کنین؟
-پرسشگر: خب چه کار کنیم؟ یعنی مصرف نکنیم؟

دکتر الاغ: نه خیر! شما الان نیاز به یک سیستم فاضلاب بزرگ و گسترده در سراسر شمال کشور دارین نه نانو و کوفت و زهر مار… باید از آستارا تا گرگان و گنبد کاووس، سیستم فاضلاب گستردۀ سطحی و زیر سطحی شکل بگیره و بعد این حجم آب آلوده را از طریق لوله‌های قطور فاضلاب، از چند نقطه که امکانش هست به جنوب و شرق مناطق هیرکانی منتقل کنید. از جمله سمنان و خراسان و حتی شرق مازندران و گلستان… در آن جا به منظورهای مختلف تصفیه کنید. نه این که هزینۀ سنگین بشه برای تصفیۀ آب آشامیدن که هم گرونه و هم غیر ضروری، بلکه تا حد استفاده‌های صنعتی و کشاورزی تصفیه کنید.

پرسشگر: چطور به فکر ما نرسیده بود؟

دکتر الاغ: مگه شما فکر هم می‌کنید؟ شما فقط غیبت می‌کنید و تهمت می‌زنید و دروغ می‌گید. دیگه وقتی ندارین برای فکر کردن…

پرسشگر: من سریع برم این طرح خوب را پیشنهاد بدم. خیلی ممنونم از شما استاد بزرگوار، جناب دکتر الاغ خر نژاد! من رفتم..!

دکتر الاغ: عجب آدمیه! خیال می‌کنه که حالا همه از خوش حالی پر در می‌آرن و ازش تشکر می‌کنن. بدبخت داری با دست خودت، گور خودت را می‌کنی. زیرآب زن‌ها و پاپوش دوزها منتظرن تا تحویلت بگیرن. عجب آدمیه!