هر ماه با دکتر الاغ خرنژاد، کارشناس غیره و ذلک

-استاد دکتر الاغ خر نژاد، با سلام؛ خواستم نظرتان را دربارۀ رویدادهای ماهی که گذشت بدانم.

 • اول از همه که با چشم خودتان دیدید که وحشی‌تر کدام هستیم. شما یا ما..!

-چطور؟

 • آن موجود دوپای مسخره که گوش‌های یکی از هم‌نوعان مرا می‌برید و هی می‌گفت: الاغه می‌گه عرعر! پیام من به او و همۀ جانورستیزان این است که موجود نفهم! الاغه وقتی می‌گه عر عر! داره با تو حرف می‌زنه. داره بهت می‌گه: نفهم! وحشی! بی‌تربیت! اگر ادعای آدم بودن داری، اقلا به ما توهین نکن. بفهم که امثال تو در نفهمی و درک پایین از همۀ موجودات دیگر پایین‌ترند. پس ادعای بزرگی و اشرف مخلوقات بودن را نکن! آخرش هم دیدید که آن خر بی‌چاره ساکت شد و عرعری هم نکرد، چون می‌فهمید که در این موجود خل تاثیری ندارد.

-من هم واقعا ابراز تاسف می‌کنم و امیدوارم که این حرکت‌ها را به پای همۀ ما ننویسید.

 • نه جونم چرا به پای همۀ شما ننویسم؟ اردوغان همین اواخر، به شمالِ سوریه لشکر کشید و کلی هم رجز ملی‌گرایانه خواند و شروع به کشتار همنوعان خود کرد. چرا؟ چون خیال می‌کند ما فاقد عقلیم. اتفاقا منِ خر اول از همه فهمیدم که چرا حمله کرد. لشکری را پیش رو انداخت که در واقع نوچه‌های خودش بودند. به اسم ارتش آزاد سوریه! به خدا زنان بدکاره، کمتر از این‌ها هویت عوض می‌کنند. اگر من خر جُل و پالان عوض کنم، شما می‌گویید: “خر همون خره، فقط پالونش عوض شده!” خب این آدم که پالونش عوض شده، غیر همون آدمه!؟ باز هم به من چهارپا، نه خودم پالونم را عوض می‌کنم و نه مثل این موجودات، یک بار ریش می‌ذارن و اسمشون را می‌ذارن النصره! یک بار، ریش بلند می‌کنن و لباس زامبی می‌پوشن، می‌شن داعش و فرداش هم سه تیغه می‌کنن و لباس و کروات نظامی می‌پوشن و می‌شن ارتش آزاد سوریه! والله ما که جز آزادی در وحشی‌گری ازشون ندیدیم. تازه اردوغان هی می‌گه ما با گروه‌های تروریستی مذاکره نمی‌کنیم. بله آقا جون، حق با توه! آدم با نوچه‌های خودش مذاکره نمی‌کنه، فقط بهشون دستور می‌ده، اون‌ها هم می‌گن: چشم ارباب!

-لبنان هم شلوغ شده… و کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که این شلوغی‌ها، برای نخستین بار، کاملا غیر فرقه‌ای است و … چرا می‌خندی استاد..؟

 • اولا از کلمۀ کارشناس و تحلیلگر خندیدم. کارشناس و تحلیلگری که فقط خبر بخونه، با مش حسن بقال که خبر خوندن و دیدن و شنیدن دوست داره، چه فرقی داره؟ دوم خندیدم به این که این تحلیلگران می‌گویند: برای نخستین بار، این تحرکات غیر فرقه‌ای است؟ خب اگر غیر فرقه‌ای است رهبر و تشکیلات غیر فرقه‌ایشون کیه یا کجاست؟ چرا رهبران فرقه‌ها دارن رجز می‌خونن و خط و نشان می‌کشن؟ چرا سمیر جعجع که پدر هر چی فرقه است را از زیر خاک کشیده بیرون، هم در آن شورش‌های قبلی و فعلی، همه کاره است؟ رئیس باند قوات اللبنانیه که سر جاده‌ها می‌ایستاد و اگر غیر مسیحی می‌دید، اعدام می‌کرد و در صبرا و شاتیلا، شانه به شانۀ اسرائیلی‌ها، جوغه‌های مرگ راه می‌انداخت و حالا کینه در چشمانش موج می‌زنه! اوضاع مالی لبنان خرابه؟ کی نبوده؟ مملکت بدهکاره؟ کی نبوده؟ تا حالا هر وقت لبنان را دیدیم در فقر و جنگ و بدبختی دست و پا می‌زده، همیشه هم با کمک مالی این و آن دست به دیوار راه می‌رفته!

-پس استاد الان چی شده؟

 • مشکل خود سعدالحریریه جانم! سید حسن نصرالله به ایران وصله و با سوریه رفیق جون جونیه! سمیر جعجع و دار و دستۀ مارونی‌ها همچنان وصلند به غرب و خصوصا فرانسه! ولید جنبلاط مثل باباش کمال، همیشه رقاصۀ مجالس مختلف بودند. همیشه اولین کسیه که به ائتلافات می‌پیوندند و همیشه هم اول از همه خیانت می‌کنند. لذا ارزشش، در حد همینه که خودفروشی کنن و ائتلاف مردم را به گه بکشن! سعد هم مثل باباش رفیق الحریری، وصل بوده به عربستان و از آن جا پول می‌گرفته… اما مدتیه که رژیم جدید بهش پشت کرده و حاضر نیست قبولش کنه. یعنی سعدالحریری بی‌پدر و مادر مونده!

-اما سید حسن نصرالله ازش حمایت کرده!

 • آره!؟ مثل این که تو لبنانی‌ها را نمی‌شناسی. سید حسن هم دنبال اینه که این بچۀ بی‌سر پناه را زیر عباش بگیره تا بعد از اون به عنوان چماق روی سر سمیر جعجع استفاده کنه… خدا یکی و دشمن یکی! دشمن ثابت حزب‌الله در لبنان، همین سمیر جعجعه و هر دو طرف می‌دونن که بلاخره یکی باید دیگری را نابود کنه.

-اوضاع مالی مردم پس چی؟

 • مشکل، خود لبنانه! لبنان عمری وظیفه‌ای را داشته که حالا دُبی داره. یعنی یک کشور دلال… سکوی صادرات! از روزی که لبنان خواسته زعیم دنیای عرب بشه و هی با این ایدئولوژی و اون ایدئولوژی بپره، شده وضعش همینی که می‌بینی. در طول تاریخ هم این دور بستۀ لبنان بوده، هست و خواهد بود. وقتی تاجران لبنانی به تهران آمدند و اجناس ایرانی را بردند و براش بازاریابی کردند یا به عربستان رفتند و برای مشتقات نفتی عربستان بازاریابی کردند و غیره و غیره و کم کم بیروت و صور و صیدا تبدیل به تجارتخانۀ خاورمیانه شد؛ دوباره به دوران طلایی خودش برمی‌گرده… حالا تاجران لبنانی کجا هستند؟ یا آمریکای لاتین یا آفریقا..!  اما فعلا خود ملت لبنان مایلند یا پرچمدار امت عربی باشند یا امت اسلامی و یا بگردند ببینند یه ایدئولوژی مسخرۀ روی زمین مونده‌ای نیست تا بکشن سرشون، اما واقعیتشون چیه؟ تو یک وجب جا گیر کردن و واسۀ عن و گه و زبالۀ خودشون هم جا ندارن که دفنش کنن! فرقه و طائفه هم یعنی هویت لبنان! روزی که بازار فرقه و طائفه در لبنان تعطیل بشه، این کشور راهی نداره جز این که بره به پای سوریه بیفته و تقاضا کنه که دوباره به سوریه بپیونده… چون فرقه‌گرایی ثروت لبنانه، نه مصیبت لبنان. روزی هم که این بساط جمع بشه، دیگه کسی به لبنان نگاه هم نمی‌کنه. خدا دو چیز را واسۀ لبنان نگه داره: فرقه‌گرایی و اسرائیل…! نوندونی لبنان، همین دو تاست. مگر این که برگردن به همون وظیفۀ اقتصادیشون: بشن بازار خاورمیانه و عین سوئیس چشم بسته بهش این وظیفه عمل کنن… خلاص!

-اما مردم لبنان ریخته بودن تو خیابون تظاهرات می‌کردن؟

 • خودت دوست نداشتی بری اون وسط قر بدی؟

-خخخخخ چرا استاد، خیلی!

 • خب پس! معنی تظاهرات مردم لبنان را هم فهمیدی…

-به نظر شما، انتخابات افغانستان منجر به نظام تازه‌ای می‌شه؟

 • نه!

    -چرا؟

 • چون افغانی‌ها می‌خوان چیزی بشن که نیستند…

-می‌شه بیشتر توضیح بدین؟

 • نه!

-خب پس، با اجازه مرخص می‌شم… تا ماه آینده روز و روزگار خوش!

شاید این را هم بپسندید